piątek, 2 maja 2014

Sprzęt jeździecki, cz. 1 - siodło

Siodło, umieszczane na końskim grzbiecie, pozwala nam wygodnie siedzieć na koniu.
Siodło składa się z wielu części, są elementy do niego przypinane, które mogą być odpięte, zmienione - na przykład popręg, puśliska.

Budowa siodła wszechstronnego
Źródło grafiki: http://a-equus.rzeszow.pl/

Istnieje wiele rodzajów siodeł:

Parę słów o koniu, cz. 3 - koń i człowiek

Koń towarzyszy człowiekowi od czasów prahistorycznych. Początkowo, kiedy był jeszcze dziki, był źródłem pożywienia i skór - jak wszystkie zwierzęta, na które polowano.
Około 5500 lat temu, na terenie obecnego Kazachstanu, człowiek udomowił konia. Od tego czasu, oprócz źródła mięsa koń stał się siłą pociągową, środkiem transportu, nieodłącznym elementem życia człowieka.

Parę słów o koniu, cz. 2 - trochę anatomii

Anatomia nie jest zbyt ciekawa, chyba, że ktoś lubi biologię i budowę organizmów. Jednak jeżdżąc konno trzeba wiedzieć parę rzeczy, bo różne nazwy mogą paść na jeździe, a co wtedy? Jeśli zupełnie nie będziemy wiedzieć o co chodzi, trzeba będzie zapytać. Nie lepiej wiedzieć wcześniej?

W internecie, wyszukując "anatomia konia" znajdziemy bardzo dużo obrazków przedstawiających to zagadnienie. Duża część nie zawiera wszystkich części ciała - nie dziwi mnie to, bo tego jest sporo. Grafika, którą stworzyłam na potrzeby tego postu też nie będzie zawierała wszystkiego.


Z ciekawostek na temat anatomii mogę dodać: