niedziela, 27 lipca 2014

Sprzęt jeździecki, cz. 3 - wędzidło

Wędzidło, jak wspomniałam w poście na temat ogłowia, to metalowe kiełzno umieszczone w pysku konia. Do wędzidła przypinane są wodze, które są przedłużeniem ręki i pozwalają na kontakt z pyskiem konia.
Wędzidła możemy różnie dzielić, na przykład ze względu na materiał, z jakiego są wykonane (metalowe, gumowe), kształt kółek wędzidłowych oraz kształt części znajdującej się w pysku konia.

Oto przykłady oraz nazwy różnych wędzideł:

Wędzidło zwykłe jest dość łagodne, choć czasem może szczypać kąciki pyska konia. 
Wędzidło oliwkowe jest delikatniejsze niż zwykłe, ze względu na swoją budowę nie będzie szczypać pyszczka konia. Dodatkowo jest nieco bardziej stabilne.
Wędzidło typu "D", dzięki swojej budowie, jest jeszcze lepiej ustabilizowane niż wędzidło oliwkowe - istnieją małe szanse, że zostanie za bardzo przeciągnięte w pysku konia.
Wędzidło z wąsami jest jeszcze lepiej ustabilizowane niż typu "D" - właśnie tak działają wąsy. Można też zrobić z niego dźwignię, aby wzmocnić działanie.
Wędzidło z półwąsem wykorzystywane jest przy trudniejszych koniach - jest ostrzejsze, ponieważ tworzy dźwignię: do większego kółka przypinane są paski policzkowe, zaś do mniejszego - na końcu wąsa - wodze. Dzięki takiej konstrukcji wywołuje mocniejszy efekt w pysku konia.
Wielokrążek również działa jak dźwignia, ale może działać jak zwykłe wędzidło - zależy od tego, do którego z kółek przypniemy wodze. Taka budowa ma za zadanie umożliwić łatwe przejście z działania mocniejszego na słabsze i odwrotnie.

Wędzidło proste
Zdjęcie: http://www.horsepower.pl/
 Nie ma możliwości załamania w pysku konia ze względu na budowę.
  
Wędzidło łamane
Zdjęcie: http://equiroza.pl/
Wędzidło łamane ma możliwość zgięcia w pysku konia. Wędzidło pojedynczo łamane (powyżej) ma działanie nieco mocniejsze niż wędzidła łamane wielokrotnie.
 Wędzidło podwójnie łamane
Zdjęcie: http://equiroza.pl/
 Jest delikatniejsze niż wędzidło łamane pojedynczo, ponieważ zgina się w dwóch miejscach.

Wędzidło gumowe (łamane)
Zdjęcie: http://e-equus.pl/
Jest to najdelikatniejsze wędzidło. Działa dość słabo, jest odpowiednie dla młodych koni, które dopiero uczą się pracy na wędzidle.

Wędzidło z zabawką
Zdjęcie: http://www.fenix.net.pl/
Relaksuje i rozluźnia konia, dodatkowo zniechęca do zaciskania szczęki.
Pelham
Zdjęcie: http://www.horsehouse.pl/
Działanie tego kiełzna jest wspomagane przez zastosowanie dźwigni. Pelham jest delikatniejszy niż munsztuk, choć mogą wydawać się podobne. Do pelhamu nie potrzeba specjalnego ogłowia, wodze przypinane są do czanek. Pelham posiada łańcuszek lub pasek zapinany pod pyskiem konia.




Munsztuk
Zdjęcie: http://e-equus.pl/
Jedno z najmocniejszych kiełzn. Składa się z drążka umieszczonego w pysku konia oraz prawie prostopadłych czanek. Razem z munsztukiem często używane jest zwykłe wędzidło. Im dłuższe czanki, tym mocniejsze działanie munsztuka. Posiada łańcuszek lub pasek zapinany pod pyskiem konia. Użycie tego kiełzna wymaga specjalnego ogłowia.

Wędzidło bezogłowiowe
Zdjęcie: http://weheartit.com/
To skórzany pasek, który przebiega tam, gdzie normalne wędzidło, zapinany pod pyskiem konia. Nie wymaga ogłowia, ponieważ trzyma się samo. Takie wędzidło jest dość indywidualne, ponieważ skóra wygina się i dopasowuje do konkretnego konia. Większość koni je akceptuje. Dodatkowo jest dość delikatne ze względu na materiał, z jakiego jest wykonane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz