wtorek, 26 sierpnia 2014

Ciekawy fakt #2 - rekord w skokach przez przeszkody

5 lutego 1949 roku Alberto Larraguiel, kapitan chilijskiej armii, dosiadając konia o imieniu Huaso, pobił rekord w skokach przez przeszkody. Wysokość, jaką pokonała ta para, to
247 centymetrów!

Ten rekord, ustanowiony w 1949 roku w miejscowości Viña del Mar, nie został do dziś pobity. Koń, po przeskoczeniu prawie 2,5 metrowej przeszkody, Huaso przeszedł na emeryturę i nigdy więcej nie był dosiadany. W momencie bicia rekordu Huaso (wierzchowiec pierwotnie miał na imię Faithful), miał aż 16 lat. Ten kasztanek miał zaledwie 165 centymetrów wzrostu!

Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/


Koń, który skakał tak wysoko, pierwotnie miał być...

Skoki przez przeszkody

Skoki przez przeszkody to konkurencja jeździecka pojawiająca się na Igrzyskach Olimpijskich, wspierana przez FEI. W tej dyscyplinie koń i jeździec pokonują przeszkody. Ich celem jest przejazd z jak najmniejszą ilością błędów, a co za tym idzie - jak najmniejszą ilością punktów karnych.

Zdjęcie: http://pzj.pl/


czwartek, 21 sierpnia 2014

Ujeżdżenie

Ujeżdżenie to jedna z olimpijskich dyscyplin jeździeckich wspieranych przez FEI. Ujeżdżenie to też jedna ze składowych dyscyplin WKKW (Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego). Synonimem słowa ujeżdżenie, również używanym, jest dresaż.


Zdjęcie: http://pzj.pl/

Szkoląc konie do tej dyscypliny powinno dążyć się do zachowania i poprawienia naturalnej równowagi i elastyczności ruchu konia oraz chętnej współpracy z jeźdźcem. Jako para, koń i jeździec powinni pokazywać harmonię i elegancję. Ruchy wierzchowca powinny być płynne i spokojne. Szkolenie koni do dresażu wymaga cierpliwości oraz dużej ilości czasu, nierzadko wielu lat treningów.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

FEI - Fédération Équestre Internationale

FEI - Fédération Équestre Internationale, Międzynarodowa Federacja Jeździecka. Organizacja ta powstała w 1921 roku. Jej działania skierowane są na wspieranie rozwoju sportu, jakim jest jeździectwo, regulowanie zasad zawodów w tradycyjnych dyscyplinach jeździeckich oraz pilnowanie humanitarnego obchodzenia się z końmi.
Siedziba FEI znajduje się w Lozannie (Szwajcaria).
http://www.paralympic.org/sites/default/files/images/20120215/120215095004779_fei_logo_140.png 
 Międzynarodowa Federacja Jeździecka wspiera 7 dyscyplin jeździeckich:

niedziela, 3 sierpnia 2014

Parę słów o koniu, cz. 4 - Chody koni

CHODY KONIKonie poruszają się trzema podstawowymi chodami: stępem, kłusem i galopem. Ten podział chodów jest dokonany ze względu na prędkość - stęp, czyli najwolniejszy (można porównać do kroku spacerowego u człowieka), kłus, czyli pośredni (coś jak trucht u człowieka) oraz najszybszy z tych trzech, galop (pełen bieg u człowieka). Oprócz tych trzech możemy wyróżnić cwał (szybszy od galopu, porównywalny ze sprintem u ludzi) i chody, które powstały z ingerencji człowieka: inochód  kontrgalop, trawers, piaf, pasaż, lecz o chodach, które stworzył człowiek, następnym razem. Możemy również podzielić chody inaczej - ze względu na długość kroków; w ten sposób dzielimy każdy z trzech podstawowych chodów na trzy kolejne: zebrany, pośredni i wyciągnięty (wymienione od najkrótszego do najdłuższego wykroku).

sobota, 2 sierpnia 2014

Ciekawy fakt #1 - koń artysta!

Metro Meteor, były koń wyścigowy, maluje obrazy. Nie, to nie jest żart - koń, za pomocą pędzla i farb, tworzy abstrakcje na płótnach!


Metro doznał kontuzji, która zakończyła jego wyścigową karierę. Teraz został malarzem - tworzy obrazy z pomocą swoich właścicieli. Obrazy autorstwa tego konia są sprzedawane, a połowa dochodu przeznaczana jest na pomoc w odnalezieniu nowego domu innym koniom wyścigowym po kontuzjach.

piątek, 1 sierpnia 2014

Jazda na oklep

Film:  "Free Riding" Jumping huge bareback z kanału Free Riding NZ- Alycia Burton z YouTube

Czym jest jazda na oklep wie prawie każdy koniarz - jest to jazda bez siodła. W czasie takiej jazdy znacznie lepiej i mocniej "czujemy konia" - pracę jego mięśni, każdy ruch i krok - niż w czasie jazdy w siodle. Taka jazda sprawia nam przyjemność, jeśli dobrze utrzymujemy równowagę na koniu oraz jeśli koń jest w miarę wygodny (słabo wybija oraz ma "płaski" kłąb). Niemniej jednak warto próbować na różnych koniach, jeśli tylko można! Konie z problemami z kręgosłupem i mięśniami, jednak zdolne do jazdy, lepiej jeździć w siodłach - ciężar naszego ciała jest wtedy rozłożony równomierniej, poza tym łatwiej utrzymywać równowagę.