wtorek, 26 sierpnia 2014

Ciekawy fakt #2 - rekord w skokach przez przeszkody

5 lutego 1949 roku Alberto Larraguiel, kapitan chilijskiej armii, dosiadając konia o imieniu Huaso, pobił rekord w skokach przez przeszkody. Wysokość, jaką pokonała ta para, to
247 centymetrów!

Ten rekord, ustanowiony w 1949 roku w miejscowości Viña del Mar, nie został do dziś pobity. Koń, po przeskoczeniu prawie 2,5 metrowej przeszkody, Huaso przeszedł na emeryturę i nigdy więcej nie był dosiadany. W momencie bicia rekordu Huaso (wierzchowiec pierwotnie miał na imię Faithful), miał aż 16 lat. Ten kasztanek miał zaledwie 165 centymetrów wzrostu!

Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/


Koń, który skakał tak wysoko, pierwotnie miał być...

Skoki przez przeszkody

Skoki przez przeszkody to konkurencja jeździecka pojawiająca się na Igrzyskach Olimpijskich, wspierana przez FEI. W tej dyscyplinie koń i jeździec pokonują przeszkody. Ich celem jest przejazd z jak najmniejszą ilością błędów, a co za tym idzie - jak najmniejszą ilością punktów karnych.

Zdjęcie: http://pzj.pl/


czwartek, 21 sierpnia 2014

Ujeżdżenie

Ujeżdżenie to jedna z olimpijskich dyscyplin jeździeckich wspieranych przez FEI. Ujeżdżenie to też jedna ze składowych dyscyplin WKKW (Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego). Synonimem słowa ujeżdżenie, również używanym, jest dresaż.


Zdjęcie: http://pzj.pl/

Szkoląc konie do tej dyscypliny powinno dążyć się do zachowania i poprawienia naturalnej równowagi i elastyczności ruchu konia oraz chętnej współpracy z jeźdźcem. Jako para, koń i jeździec powinni pokazywać harmonię i elegancję. Ruchy wierzchowca powinny być płynne i spokojne. Szkolenie koni do dresażu wymaga cierpliwości oraz dużej ilości czasu, nierzadko wielu lat treningów.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

FEI - Fédération Équestre Internationale

FEI - Fédération Équestre Internationale, Międzynarodowa Federacja Jeździecka. Organizacja ta powstała w 1921 roku. Jej działania skierowane są na wspieranie rozwoju sportu, jakim jest jeździectwo, regulowanie zasad zawodów w tradycyjnych dyscyplinach jeździeckich oraz pilnowanie humanitarnego obchodzenia się z końmi.
Siedziba FEI znajduje się w Lozannie (Szwajcaria).
http://www.paralympic.org/sites/default/files/images/20120215/120215095004779_fei_logo_140.png 
 Międzynarodowa Federacja Jeździecka wspiera 7 dyscyplin jeździeckich:

niedziela, 3 sierpnia 2014

Parę słów o koniu, cz. 4 - Chody koni

CHODY KONIKonie poruszają się trzema podstawowymi chodami: stępem, kłusem i galopem. Ten podział chodów jest dokonany ze względu na prędkość - stęp, czyli najwolniejszy (można porównać do kroku spacerowego u człowieka), kłus, czyli pośredni (coś jak trucht u człowieka) oraz najszybszy z tych trzech, galop (pełen bieg u człowieka). Oprócz tych trzech możemy wyróżnić cwał (szybszy od galopu, porównywalny ze sprintem u ludzi) i chody, które powstały z ingerencji człowieka: inochód  kontrgalop, trawers, piaf, pasaż, lecz o chodach, które stworzył człowiek, następnym razem. Możemy również podzielić chody inaczej - ze względu na długość kroków; w ten sposób dzielimy każdy z trzech podstawowych chodów na trzy kolejne: zebrany, pośredni i wyciągnięty (wymienione od najkrótszego do najdłuższego wykroku).

sobota, 2 sierpnia 2014

Ciekawy fakt #1 - koń artysta!

Metro Meteor, były koń wyścigowy, maluje obrazy. Nie, to nie jest żart - koń, za pomocą pędzla i farb, tworzy abstrakcje na płótnach!


Metro doznał kontuzji, która zakończyła jego wyścigową karierę. Teraz został malarzem - tworzy obrazy z pomocą swoich właścicieli. Obrazy autorstwa tego konia są sprzedawane, a połowa dochodu przeznaczana jest na pomoc w odnalezieniu nowego domu innym koniom wyścigowym po kontuzjach.

piątek, 1 sierpnia 2014

Jazda na oklep

Film:  "Free Riding" Jumping huge bareback z kanału Free Riding NZ- Alycia Burton z YouTube

Czym jest jazda na oklep wie prawie każdy koniarz - jest to jazda bez siodła. W czasie takiej jazdy znacznie lepiej i mocniej "czujemy konia" - pracę jego mięśni, każdy ruch i krok - niż w czasie jazdy w siodle. Taka jazda sprawia nam przyjemność, jeśli dobrze utrzymujemy równowagę na koniu oraz jeśli koń jest w miarę wygodny (słabo wybija oraz ma "płaski" kłąb). Niemniej jednak warto próbować na różnych koniach, jeśli tylko można! Konie z problemami z kręgosłupem i mięśniami, jednak zdolne do jazdy, lepiej jeździć w siodłach - ciężar naszego ciała jest wtedy rozłożony równomierniej, poza tym łatwiej utrzymywać równowagę.

wtorek, 29 lipca 2014

Rasy koni - koń czystej krwi arabskiej

http://www.photo-equine.com/
Zdjęcie: Katarzyna Okrzesik

Konie czystej krwi arabskiej to konie gorącokrwiste, używane głównie pod siodłem. Są to dość drobne konie, mierzą średnio 150 cm.
Oznaczenie rasy to OO oraz niebieskie imię konia na stajennej tabliczce.

Według legendy

poniedziałek, 28 lipca 2014

Rasy koni

Konie należą do rodziny Equidae (koniowate), rodzaju Equus. Podzielone są na rasy - naturalne oraz sztucznie stworzone.
Przynależność do jednej rodziny oraz jednego rodzaju mówi nam, że wszystkie konie posiadają wspólnych przodków oraz grupę podobnych lub tych samych cech. Podział na rasy mówi, że są wśród nich różnice takie jak cechy charakteru, wytrzymałość, usposobienie, umaszczenie, wygląd.

Rasy naturalne to takie, które wykształciły się bez ingerencji człowieka - konie te wykształciły konkretne cechy, bowiem od tego zależało ich przetrwanie w środowisku, w którym żyły. Przykładem takiej rasy są kuce baskijskie.
Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/

 Rasy sztuczne powstały w wyniku krzyżowania osobników o odpowiednich cechach

niedziela, 27 lipca 2014

Sprzęt jeździecki, cz. 3 - wędzidło

Wędzidło, jak wspomniałam w poście na temat ogłowia, to metalowe kiełzno umieszczone w pysku konia. Do wędzidła przypinane są wodze, które są przedłużeniem ręki i pozwalają na kontakt z pyskiem konia.
Wędzidła możemy różnie dzielić, na przykład ze względu na materiał, z jakiego są wykonane (metalowe, gumowe), kształt kółek wędzidłowych oraz kształt części znajdującej się w pysku konia.

Oto przykłady oraz nazwy różnych wędzideł:

sobota, 26 lipca 2014

Sprzęt jeździecki, cz. 2 - ogłowie

Ogłowie, inaczej nazywane uzdą lub tranzelką, to uprząż na głowie konia. Dzięki ogłowiu mamy kontakt z końskim pyskiem, co znacznie ułatwia sterowanie oraz zmianę tempa. Musimy jednak pamiętać, że to nie ręce, które są połączone z końskim pyskiem dzięki wodzom, a działanie łydek oraz dosiadu są najważniejszą "kierownicą", jaką mamy.

Tak jak siodło, ogłowie składa się z wielu części, które możemy przypinać, odpinać, wymieniać. Takimi częściami są nachrapnik, wędzidło, naczółek, wodze...

piątek, 2 maja 2014

Sprzęt jeździecki, cz. 1 - siodło

Siodło, umieszczane na końskim grzbiecie, pozwala nam wygodnie siedzieć na koniu.
Siodło składa się z wielu części, są elementy do niego przypinane, które mogą być odpięte, zmienione - na przykład popręg, puśliska.

Budowa siodła wszechstronnego
Źródło grafiki: http://a-equus.rzeszow.pl/

Istnieje wiele rodzajów siodeł:

Parę słów o koniu, cz. 3 - koń i człowiek

Koń towarzyszy człowiekowi od czasów prahistorycznych. Początkowo, kiedy był jeszcze dziki, był źródłem pożywienia i skór - jak wszystkie zwierzęta, na które polowano.
Około 5500 lat temu, na terenie obecnego Kazachstanu, człowiek udomowił konia. Od tego czasu, oprócz źródła mięsa koń stał się siłą pociągową, środkiem transportu, nieodłącznym elementem życia człowieka.

Parę słów o koniu, cz. 2 - trochę anatomii

Anatomia nie jest zbyt ciekawa, chyba, że ktoś lubi biologię i budowę organizmów. Jednak jeżdżąc konno trzeba wiedzieć parę rzeczy, bo różne nazwy mogą paść na jeździe, a co wtedy? Jeśli zupełnie nie będziemy wiedzieć o co chodzi, trzeba będzie zapytać. Nie lepiej wiedzieć wcześniej?

W internecie, wyszukując "anatomia konia" znajdziemy bardzo dużo obrazków przedstawiających to zagadnienie. Duża część nie zawiera wszystkich części ciała - nie dziwi mnie to, bo tego jest sporo. Grafika, którą stworzyłam na potrzeby tego postu też nie będzie zawierała wszystkiego.


Z ciekawostek na temat anatomii mogę dodać:

poniedziałek, 3 marca 2014

Parę słów o koniu, cz. 1 - trochę historii

Nie każdy lubi historię, ale prawdziwego koniarza nie nudzi nic, co dotyczy koni. Tak więc zaczynajmy!



SSAK NIEPARZYSTOKOPYTNY
Koń jest ssakiem nieparzystokopytnym. Co to oznacza?
Wiele osób twierdzi, że koń jest parzystokopytny, ponieważ ma cztery kopyta. Później, dowiadując się, że koń jest nieparzystokopytny pytają "Jak to?". Otóż kończyny ssaków parzystokopytnych zakończone są racicami - kopytami osłaniającymi 2 palce znajdujące się na samym dole kończyny. U koni nogę kończy jeden palec osłonięty kopytem - to najprostsze wyjaśnienie dlaczego konie są nieparzystokopytne.

Kilka słów wstępu

Witam!
Na początek może kilka słów wstępu: o co chodzi w blogu i dlaczego powstał?
Na blogu chciałabym umieszczać wskazówki, porady, informacje przydatne dla jeźdźców początkujących jak i bardziej zaawansowanych. Nie sposób jest wiedzieć wszystkiego, więc moja wiedza też nie jest pełna, natomiast korzystając z różnych źródeł postaram się, aby treść bloga była ciekawa i faktycznie pomocna.
A dlaczego powstał? Z mojej osobistej irytacji i chęci robienia czegoś pożytecznego. Nie chcę zostawać kolejną administratorką strony na Facebooku, gdzie nie dzieje się nic pożytecznego. Dlatego zakładam swojego bloga.
Mam nadzieję, że to, co będę tutaj umieszczać spodoba się internautom, którzy tutaj trafią (jakimś cudem :))
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.